تشخیص و درمان بسیار سریع اسکیزوفرنی

 

drugs

زمانی که نشانه های بیماری ظاهر شدند چه برای اولین بار و چه بعد از این که تشخیص اسکیزوفرنی گذاشته شد و با چه سرعتی باید دست به کار شویم؟ آیا تشخیص و درمان بسیار سریع، مفید است؟توصیه ی زیادی برای درمان اولین دوره ی روان پریشی و مرحله ای اولیه ی اسکیزوفرنی وجود دارد. دارو درمانی با ضد روان پریشی ها باید هر چه سریعتر آغاز شود.

یکی از دلایل این است که تاخیر در درمان با رنج و ناراحتی، افزایش خطر و پیش آگهی بدتر ارتباط دارد. دلیل دوم اینکه هر چه مدت زمان روان پریشی درمان نشده طولانی تر باشد نتایج مطلوب کمتر و سیر مزمن بیماری خواهد بود.

می توان بسیاری از کودکانی که اولین مرحله ی روان پریشی را سپری می کنند در منزل درمان کرد به شرطی که مسایل امنیتی و حمایتی را هم مورد توجه قرار دارد. داروهای نسل دوم ضد روان پریشی در درمان اولین دوره ی روان پریشی مفیدند. در آغاز باید دارو به مقدار کم تجویز و مصرف شود تا از عوارض جانبی پیشگیری شود. این موضوع برای ادامه ی مصرف دارو و پیروی از دستورات پزشک مهم است.

پاسخ به درمان در اولین دوره ی اسکیزوفرنی نسبت به دوره های بعدی بهتر ولی پیروی از دستورات دارویی و درمانی ضعیف تر می باشد. برقراری و حفظ رابطه ی درمانی فعال و پویا با مراجعه های متعدد بعدی ارتباط دارد.

موضوع مهم دیگری که در اولین دوره ی روان پریشی برای بیماران بوجود می آید طول مدت درمان است تا از عود بیماری جلوگیری شود. قانون مورد تایید برای بیماران و خانواده هایشان اینست:

کودکانی که با دارو درمانی بهبود یافته و به مدت حداقل یک تا دو سال در این وضعیت بماند نامزد کاهش تدریجی و قطع دارو درمانی در نظر گرفته می شوند. قطع داروهای ضد روان پریشی باید به آرامی و طی شش تا دوازده ماه انجام شده و در این مدت کودک به دقت زیر نظر باشد. کودکانی که قبل از شروع درمان به مدت طولانی بیمار بودند افرادی که در اولین برخورد و معاینه ملاک های تشخیص اسکیزوفرنی را پر می کردند و یا کسانی که تاریخچه ای از خشونت یا رفتارهای خودکشی دارند ممکن است به دارو درمنی طولانی تر با داروهای ضد روان پریشی نیاز داشته باشند. بدون دارو 80 درصد بیمارانی که اولین دوره ی روان پریشی را تجربه می کنند خطر بروز دومین دوره را طی سه تا پنج سال اول خواهند داشت و بهبود دوره ی دوم معمولا کندتر و ناقص می باشد.

در مورد کودکانی که از قبل مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده شده اند اگر فکر می کنید بیماری عود می کند اقدام سریع و ضروری است.

مضخی کنید که عود مجدد بیماری بسیار حاد است یا کند. در صورتی که حاد باشد بلافاصه به روانپزشک کودکتان زنگ بزنید. اگر کمتر حاد باشد ببینید که وقت بعدی ملاقات با روانپزشک چه زمانی است. در صورتی که وقت بعدی طی چند روز اخیر نباشد، بهتر است به مطب دکتر زنگ بزنید و بخواهید که وقت دیگری به شما داده تا سریع تر مراجعه کنید.

در صورتی که احتمال بروز خشونت وجود دارد یا در حال وقوع است بی درنگ با پلیس تماس بگیرید. اگر نشانه ی وخیمی ظاهر شد به نزدیکترین اورژانس مراجعه کرده و از آنها بخواهید تا با پزشک فرزندتان تماس بگیرند.

به هر گونه نشانه یا اشاره ای در مورد خودکشی یا افسردگی توجه نید. در صورتی که این موارد مشاهده شد بلافاصله دست به کار شوید به پزشک کودکتان یا سرپرست نزدیکترین اورژانس زنگ بزنید.

با اعضای خانواده یا دوستان در ارتباط باشید تا حمایت و کمکشان کنند.

ارسال شده در 1 آبان 1395 توسط