داروهای آزمایشی روانپزشکان برای اسکیزوفرنی

 

pastillas2

در مورد این که روانپزشک از داروهای آزمایشی استفاده می کند نگرانم. آیا باید این داروها را مصرف کنم؟تعداد بسیار زیادی از کودکان و بزرگسالان داروهای روان گردان را به خاطر اختلالات روانی متفاوتی مصرف می کنند و بسیاری از آنها از این داروها بهره مند شده و فواید چشمگیری عایدشان می شود. اغلب این داروها برای بزرگسالان تهیه شده است و برای مصرف کودکان آزمایش نشده و FDA برای درمان کودکان آنها را تایید نکرده است.

این حیطه به وضوح به تحقیقات بیشتری نیاز دارد ولی از این گذشته یک بی میلی و اکراه برای انجام آزمایشات دارویی روی کودکان وجود داشته است. دلایل بسیاری برای این موضوع وجود دارد و عبارتند از خطر آسیب به کودک، ناتوانی در گرفتن رضایت آگاهانه ی کودک برای شرکت در این پژوهش ها، خطرات قانونی برای شرکت های تولید کننده، دشواری در وادار کردن کودک به خوردن دارو و نیاز به بستری کردن بیماران برای انجام بعضی از این آزمایشات است.

اکنون موسسه ی ملی سلامت نیازمند آن است که کودکان بخشی از آزمایش های بالینی آنها باشند و در حال حاضر تحقیقات متعددی بر روی کودکان در دست اجراست. در صورتی که یک شرکت داروسازی، آزمایش های مربوط به اطفال را انجام دهد ممکن است FDA برای تشویق حق انحصار شش ماهه ی دارو را به آن شرکت واگذار کند. بسیاری از شرکت های دارویی به این کار پاسخ مثبت نشان داده و به این ترتیب FDA آریپیپرازول و ریسپریدون را برای مصارف اطفال در کودکان بالای 13 سال تایید کرده است.

با وجود مطالب گفته شده هنوز هم روانپزشکانی هستند که داروهایی برای کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی تجویز می کنند که کاربردشان بر روی کودکان تایید نشده است. علت این امر یکی از موارد زیر می باشد:

  • اگر چه ممکن است FDA دارویی را برای مصرف کودکان تایید نکرده باشد ولی به این معنی نیست که هیچ پژوهشی در مورد کاربرد این دارو برای کودکان صورت نگرفته است. اغلب حجم بسیار زیادی از داده های منتشر شده در مورد پژوهش در زمینه کودکان وجود دارد. معمولا این داده ها از مطالعات جزیی و محدود یا مطالعاتی که به طور جدی انجام نشده اند و یا بر روی بیماران غیر معمولی صورت گرفته بدست آمده اند.
  • ممکن است پزشک معالج در کار بالینی خود تجارب مثبت وسیعی در ارتباط با کاربرد داروی آزمایشی داشته باشد و احساس کند که تجویز آن مفید است. در اغلب حیطه های قضایی پزشک از لحاظ قانونی می تواند دارویی را برای موارد کاربردی تایید نشده تجویز کند. علاوه بر آن در برخی از مراکز علمی برجسته ممکن است تجاربی در زمینه ی استعمال این داروها در کودکان وجود داشته باشد.

به طور کلی این موضوع تصمیمی بسیار سخت و دشوار است که نیازمند مشارکت و مداخله ی والدین، پزشک، کودک و افرادی مثل مشاورین می باشد. فواید و خطرات می بایست ارزیای و سنجیده و نهایتا تصمیم گرفته شود اگر کودکی شدیدا بیمار باشد و به داروهای مرسوم و تایید شده پاسخ ندهد مکن است تیم درمانی احساس کنند که فواید احتمالی این داروها بیشتر از خطرات آن می باشد و از این داروها استفاده کنند.

ارسال شده در 30 مهر 1395 توسط