با وجود اسکیزوفرنی با سایر اعضای خانواده چگونه رفتار کنم؟

family-therapy-33-638

خواهرها و برادرهای کودکی که به بیماری روان پریشی مبتلا شده است اغلب احساس گناه دارند زیرا فکر می کنند تقصیر آن ها بوده که خواهر یا برادشان بیمار شده است. خواهرها و برادرها باید بفهمند چرا برخی شرایط در خانه تغییر کرده است.

این بیماری نه بای کودک مطلوب و خواستنی است و نه برای خانواده و به طور خاص همشیرهای کودک را تحت استرس قرار می دهند ممکن است احساس کنند که برادر یا خواهرشان به خاطر بیماری از انجام بعضی از کارها معاف می شود و شاید بعضی وقتها حق با آنها باشد. آموزش در مورد بیماری و درمان به آنها کمک می کند تا ماهیت بیماری را بفهمند و کودک مبتلا به اسکیزوفرنی، والدین یا حتی خودشان را سرزنش نکنند.

همچنین توضیح این موضوع که چرا یکی از فرزندان این بیماری را دارد و دیگران نه، سخت است و می بایست برای کودکانتان شرح دهید که بین عوامل ژنتیکی، زیست شناختی و محیط تعاملاتی وجود دارد که احتمالا باعث ایجاد این بیماری شده است. مهم است که به دیگر فرزندانتان اطمینان و قوت قلب دهید که این بیماری را نخواهند گرفت.

به علاوه برای اجتناب و پیشگیری از هر نوع احتمال خشونت و مورد آزار و اذیت قرار گرفتن از تعاملات بین خواهرها و برادرها آگاه باشید. زندگی با برادر یا خواهری که اسکیزوفرنی دارد می تواند بسیار دشوار باشد. گاهی اوقات خواهرها و برادرها برای رشد و تحول سالم خود به فضای خصوصی نیاز دارند.

در صورتی که اوضاع بیش از اندازه سخت باشد می بایست خانواده درمانی انجام گیرد و یا دست کم با روانپزشک و یا تیم درمانی مشورت کنید

ارسال شده در 30 مهر 1395 توسط