جراحی مغز برای درمان اسکیزوفرنی

study-mri-scans-prove-schizophrenic-brains-attempt-self-repair

– آیا جراحی مغز برای درمان اسکیزوفرنی مفید است؟هیچ نوع جراحی مغز نمی تواند اسکیزوفرنی را معالجه کند. دو روش وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد. مورد اول، بریدن بخشی از مغز می باشد که دیگر استفاده نمی شود.ر گذشته قبل از اینکه داروهای تاثیرگذاری برای درمان اسکیزوفرنی وجود داشته باشد روش جراحی شناخته شده ای با نام لوبوتومی وجود داشت که برای قطع کردن ارتباط لوبهای پیشانی از سایر قسمتهای مغز استفاده می شد

لوبوتومی (قطعه برداری مغز)

در گذشته قبل از اینکه داروهای تاثیرگذاری برای درمان اسکیزوفرنی وجود داشته باشد روش جراحی شناخته شده ای با نام لوبوتومی وجود داشت که برای قطع کردن ارتباط لوبهای پیشانی از سایر قسمتهای مغز استفاده می شد. لوبهای پیشانی در تظاهر شخصیت و تعاملات اجتماعی درگیر هستند. چنین فرایندهای جراحی که عمدتا در سالهای 1940 انجام می شد برای کنترل رفتارهای آشفته یا درمان نشانه های مستاصل کننده ی مقاوم و بادوام مورد استفاده قرار می گرفت. این روش بسیار چالش برانگیز و مورد مخالفت بوده و می باشد و امروزه استفاده نمی شود.

تحریک برون جمجمه ای مغز

اکثریت بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی کودکی پس از درمان دارویی هنوز هم بعضی از علائم شناختی و نشانه های روان پریشی را نشان می دهند.

  • مطالعات اخیر در مورد تحریک مغناطیسی برون جمجمه ای بیانگر تاثیر مناسب و متوسط این روش در کاهش نشانه های بزرگسالان مبتلا به اسکیزوفرنی می باشد. این درمان، روشی غیر تهاجمی برای برانگیختن سلول های مغزی است. با تغییر سریع میدانهای مغناطیسی، جریان الکتریکی ضعیفی در بافت مغز ایجاد می شود.
  • تحریک برون جمجمه ای با جریان مستقیم می تواند روش مکمل موثر و بی خطری در درمان نشانه های باقیمانده ی اسکیزوفرنی در آن دسته از بیمارانی باشد که درمان دارویی شان به حالت ثابت رسیده است. در این روش جریانهای الکتریکی بسیار خفیفی بر روی جمجمه اعمال می شود و تفاوت آن با شوک الکتریکی در این است که قدرت جریان الکتریسیته بسیار کمتر است. واژه ی تحریک در این روش به معنای مشابه با تحریک مغناطیسی برون جمجمه ای یاتحریک مغز و اعصاب با فنون الکتریکی مرسوم نیست.

این روش همانند تحریک مرسوم و کلاسیک مغز نیست که باعث برانگیختگی خود به خودی سلولهای عصبی و انقباض ناگهانی عضلات می شود. هم چنین این روش با درمان با شوک الکتریکی فرق دارد که حملات صرعی ایجاد می کند. در حال حاضر انستیتوی ملی سلامت روان در این باره پژوهش های بالینی انجام می دهد و هنوز یک روش آزمایشی محسوب می شود که فقط در مراکز خاصی انجام می شود و نمی توان آن را برای موقعیت هایی به جز مطالعات آزمایشگاهی تجویز یا توصیه کرد.

ارسال شده در 29 مهر 1395 توسط