تعاملات متقابل بین داروهای روان پریشی

statins-often-interact-with-other-heart-drugs-1440x810

 

– شنیده ام اگر کسی بیش از یک دارو مصرف کند، ممکن است تعاملات و تاثیرات متقابلی بین آن ها وجود داشته باشد و بتوانند اثرات یکدیگر را خنثی کنند و یا حتی به بیمار آسیب برسانند. فرزند من داروهای دیگری هم مصرف می کند که پزشکمان برایش تجویز کرده است چگونه می توانم بفهمم احتمال بروز خطر یا مشکلی هست یا خیر؟

بلی، درست است بعضی از داروها با هم تعامل و بر روی هم اثر دارند. این مسئله بسیار پیچیده است چون حین مصرف دو دارو ممکن است یکی از انها بر دیگری و یا هر دو بر روی هم اثر گذاشته و تاثیر هم را از بین ببرند. بعضی وقتها یک دارو می تواند سطح خونی داروی دیگر را افزایش دهد و از این طریق نوعی مسمومیت ایجاد کند. بعضی اوقات بر عکس یک دارو سطح خونی داروی دیگر را کاهش می دهد و تاثیرات آن را تضعیف می کند. برخی اوقات داروها با هم تعامل دارند و اثرات هم را خنثی می کنند و اصلا هیچ اثری بر بدن نمی گذارند در صورتی که سه دارو یا بیشتر مصرف شود این مسئله پیچیده تر هم می شود.

در صورتی که بیش از یک دارو مصرف شود پزشک معالج یا داروساز تعاملات و تاثیرات متقابل دارویی را ارزیابی خواهند کرد. مهم است بدانید که ترکیب هر نوع دارویی از جمله داروهای متضاد می تواند اثرات متقابل و عوارض جانبی ایجاد کند. و همین می تواند درمان اسکیزوفرنی را پیچیده تر سازد. تمامی داروهایی که کودک مصرف می کند می بایست به روانپزشک و پزشک اطفال گزارش داده شود از جمله داروهای روانپزشکی، داروهای آسم، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد سرفه، ضد آکنه و سایر موارد به عنوان مثال مکمل های غذایی خاصی که برای کاهش وزن مصرف می شوند زیرا ممکن است در ترکیباتشان مواد شبه دارو وجود داشته باشد. پزشک داروسازتان هم می تواند کمکتان کند. می توانید اولین باری که پزشک داروهای روانپزشکی را تجویز می کند از وی بپرسید که اگر فرزندتان سردرد، سرماخوردگی، اسهال، تب یا بیماریهای شایع دیگر داشته باشد مصرف چه داروهایی برایش بلامانع خواهد بود.

موارد زیر نمونه هایی از تعاملات متقابل بین داروها هستند و پزشکتان می باست به طور خاص توضیح دهد که آیا ترکیب یا مصرف همزمان هر یک از این داروها بی خطر است یا خیر.

 • داروهای ضد روان پریشی و ضد تشنج
 • داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی
 • داروهای ضد روان پریشی و لیتیوم
 • داروهای ضد روان پریشی و محرک ها
  • داروهای ضد روان پریشی و ضد بارداری
  • داروهای ضد روان پریشی و نیکوتین
  • داروهای ضد روان پریشی و آنتی بیوتیک
  • داروهای ضد روان پریشی و ضد فشار خون

  داروهای ضد روان پریشی و الکل

ارسال شده در 29 مهر 1395 توسط